Egyedi színházi előadások a Zsidó Művészeti Napokon

Idén május 25 és június 2. között rendezik meg az összművészeti fesztivált.

A világ első klezmer-operettjét, a Menyasszonytáncot újra műsorra tűzi a Budapesti Operettszínház, így a ZsiMü előzeteseként öt alkalommal lesz látható a legendás előadás, melyet idén Tel Aviv-i Operaházban is bemutat a társulat az izraeli Magyar Év keretében. Zeneszerzője Jávori Ferenc „Fegya”, a Budapest Klezmer Band pedig zenél is az előadásban. Május 17-én, 18-án és 19-én lesz látható a darab, többek közt Gubik Petra, Szabó P. Szilveszter, Lehoczky Zsuzsa, Szulák Andrea és Kocsis Dénes főszereplésével, Béres Attila rendezésében.

menyasszonytanc.jpgMenyasszonytánc (fotó: Budapesti Operettszínház)

Mácsai Pál Örkény István novelláiból olvas fel május 26-án, 16 és 19 órától a MOMkult Kupolában, Lukács Miklós pedig cimbalmon kíséri a színművészt az est során. Örkény egyperces novellái mára már szállóigék, a műfaj maga pedig fogalom. Az írásokban ott az apró darabokra hullt közös ideáink groteszk látványa, a banalitásokban pedig az élet titokzatos teljessége.

Képzavar címmel látványszínházi előadást mutat be két fiatal színész Ghitta Carell magyar származású Olaszországban híressé vált portréfotós emlékét idézve. Ghitta különleges retusálási technikájáról vált ismertté az üvegnegatívnak gyakran mindkét oldalát megkapargatta, hogy a modelljeinek legszebb arcát mutathassa meg fotográfiáin. Életének történetéről nagyon kevés kézzelfogható emlék maradt. A fasiszta ország híres fotósaként élte túl a háborút. Fényképein láthatjuk Walt Disneyt, Mussolinit és a pápát is. Utolsó éveiben Izraelben találta meg a lelki békét. A zsidó származású egyedül élő asszony maga volt az érvényesülés, egyediség, egyéniség és az asszimiláció paradoxona.

A látványszínházi előadás Ghitta Carellnek, a photoshop ősanyjának állít emléket, Páder Petra és Borbás Gergő alkotópáros tolmácsolásában, Bitó János harmonikajátékának kíséretében május 27-én a Bethlen Téri Színházban.

Borítékolható szerelem a sokatmondó címe Náray Erika és Nyáry Krisztián estjének. Május 28-án, 19 órakor, a Budapest Jazz Clubban kel életre Nyáry tavaly megjelent, „Írjál és szeressél” című könyvének szerelmes gyűjtése. A kötetben 125, a magyar kultúrtörténet legszebb, legérdekesebb vagy éppen legfelháborítóbb szerelmes levelei és azok keletkezésének történetei kaptak helyet. Ezekből válogatva született meg az előadás, melyben természetesen Náray Erika hangja és zenekara is szerepet kap.

Jól ismerjük az elegáns és briliáns vígjátékok, vagy a Pál utcai fiúk szerzőjét, Molnár Ferencet, de nem igazán ismerjük azt a szenvedélyes hangú, tisztán látó publicistát, aki a világhírű darabok hátterében, estéről-estére, magányosan, egy kávéházi asztal mellett egyéni hangvételű cikkekben írta meg, mondta el véleményét a körülötte lévő világról. Fesztbaum Béla lenyűgöző előadásával most ez is lehetséges lesz, méghozzá május 30-án, 19:30-tól, a Rózsavölgyi Szalonban. A Szülőfalum, Pest című darab ősbemutatóként kerül a nézők elé. Az estet 3 fős zenekar - Termes Rita, zongora, Farkas Izsák, hegedű és Simkó-Várnagy Mihály, cselló - kíséri, az elhangzó zenék Fesztbaum Béla szerzeményei.

süti beállítások módosítása